Baza Danych o Odpadach (BDO)

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie biuletynu informacji publicznej Województwa Zachodniopomorskiego pod adresem: http://bip.rbip.wzp.pl/artykul/rejestr-podmiotow-wprowadzajacych-produkty-produkty-w-opakowaniach-i-gospodarujacych

Od 24 stycznia 2018 r., pod adresem www.bdo.mos.gov.pl, działa rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Jest on pierwszą funkcjonalnością Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (w skrócie BDO). Za jego prowadzenie odpowiedzialni są marszałkowie województw.

Do złożenia wniosku zobowiązaniu są przedsiębiorcy, o których mowa w art. 50 ust. 1 pkt 1-6 ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2018 poz. 21).

Podmioty wymienione w art. 51 ust. 1 pkt 1–5 ww. ustawy o odpadach, zostaną wpisane do rejestru z urzędu przez marszałka województwa, właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności.

Podmioty, które dotychczas były zarejestrowane w rejestrach prowadzonych przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) czyli będą wpisywane do nowego rejestru z urzędu. Marszałek województwa powinien dokonać wpisu w terminie 6 miesięcy od dnia utworzenia nowego rejestru, czyli do 24 lipca 2018 r. Marszałek województwa, dokonując wpisu do rejestru, nadaje podmiotowi indywidualny numer rejestrowy składający się z 9 cyfr arabskich, generowanych przez system. Jednocześnie tworzone jest indywidualne konto w bazie BDO. Następnie Marszałek zawiadamia podmiot pisemnie o nadanym numerze rejestrowym oraz o aktywacji konta tj. identyfikatorze (loginie) i haśle dostępu do tego konta.

Numer rejestrowy powinien być umieszczany na kartach przekazania i ewidencji odpadów przez wszystkie podmioty prowadzące ewidencję odpadów.

Wpis z urzędu

W przypadku pewnej grupy firm, ich wpisanie będzie dokonywane przez właściwego marszałka województwa z urzędu. Do tych firm należą m.in. przedsiębiorstwa, które uzyskały:

  • tzw. pozwolenie zintegrowane,
  • pozwolenie na wytwarzanie odpadów,
  • zezwolenie na zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów,
  • decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi lub zezwolenie na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych,
  • koncesję na podziemne składowanie odpadów.       

Te firmy nie muszą już w związku z BDO robić nic. Zostaną one automatycznie wpisane do bazy.

Wpis na wniosek

Ustawa o odpadach (w art. 50 ustawy o odpadach) wymienia szereg rodzajów działalności, które podlegają wpisowi na wniosek. W tych wypadkach to firmy same muszą złożyć wniosek do właściwego marszałka województwa o wpis do BDO.

Dotyczy to m.in.:

  • Wprowadzających na terytorium kraju oleje i preparaty smarowe oraz opony
  • Sprowadzających/wprowadzających na rynek pojazdy
  • Wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny
  • Wprowadzających baterie i akumulatory
  • Wytwórców odpadów, firmy transportujące, sprzedające i przetwarzający odpady
  • Wprowadzających opakowania i produkty w opakowaniach (!)
Obrazek przedstawia ikonę symboliczną pliku Oświadczenie
Typ pliku: DOCX, Rozmiar: 21 KB
Wytworzył:
Jakub Antoniak
(2019-08-30)
Udostępnił:
Krzysztof Górniak
(2022-11-15 19:58:39)
Ostatnio zmodyfikował:
Obrazek przedstawia ikonę symboliczną pliku Formularz rejestrowy oraz formularz aktualizacyjny
Typ pliku: DOCX, Rozmiar: 152 KB
Wytworzył:
Jakub Antoniak
(2019-08-30)
Udostępnił:
Krzysztof Górniak
(2022-11-15 19:57:38)
Ostatnio zmodyfikował:
Wytworzył:
Jakub Antoniak
(2019-08-30)
Udostępnił:
Krzysztof Górniak
(2022-11-15 19:53:50)
Ostatnio zmodyfikował:
Krzysztof Górniak
(2022-11-15 20:01:19)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki